پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی
 
یکشنبه 29 ارديبهشت 1398 -

رای به سایت :
1441
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 123 نبی اکرم(ص) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی
27
محبوب  
رای به خبر :
جلسه صالحین پایگاه شهید بهشتی (ره) برگزار گردید.
گروه سایبری پایگاه شهید بهشتی (ره)

جلسه صالحین پایگاه شهید بهشتی (ره) برگزار گردید.

جلسه صالحین پایگاه شهید بهشتی (ره) برگزار گردید.
calendar
تاریخ : 1395/02/28 - 10:56

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهید بهشتی  حوزه 123 نبی اکرم(ص)  ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر ،

جلسه صالحین پایگاه شهید بهشتی (ره) این هفته دوشنبه برگزار شد.که ابتدای جلسه برادر گرامی آقای سیدجلالی به بحث احکام پرداختند که موضوع بحث در مورد استبرا بود.و در آخر جلسه اخبار روز توسط اعضای حلقه گفته شد.

استبراء از بول و استبراء از منی چگونه انجام می‏شود؟

 

همه مراجع (به جز مکارم): استبراء عمل مستحبی است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام می‏دهند تا اطمینان پیدا کنند بول در مجرا نمانده است و آن دارای اقسامی است. بهترین آنها این است که بعد از قطع شدن بول، سه مرتبه با انگشت میانه دست چپ از مخرج غائط تا بیخ آلت کشیده و بعد انگشت شست را روی آلت و انگشت پهلوی شست را زیر آن گذاشته و سه مرتبه تا ختنه‏گاه بکشند و پس از آن سه مرتبه سر آلت را فشار دهند و استبراء از منی آن است که بعد از خروج منی، بول کنند تا ذرات باقیمانده خارج شود. توضیح‏المسائل مراجع، م 72 و 348 ؛ وحید، توضیح‏المسائل


 

آیةاللَّه مکارم: استبراء عمل مستحبی است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجام می‏دهند، به این ترتیب که چند مرتبه از بیخ آلت تا بالا، دست کشیده و قسمت بالا را چند مرتبه فشار دهند تا باقیمانده بول خارج شود، اما استبراء از منی آن است که بعد از خروج منی، بول کنند تا ذرات باقیمانده خارج شود. توضیح‏المسائل مراجع، م 73.
 

تبصره 1. فایده استبرا از بول، این است که اگر آب مشکوکی بعد از آن خارج شود، پاک است و وضو را هم باطل نمی‏کند؛ اما اگر استبرا نکرده باشد، باید وضو را اعاده کند و محل را بشوید.
 

          فایده استبرا از منی، این است که اگر رطوبت مشکوکی از او خارج شود و نداند منی است یا یکی از آب‏های پاک، غسل ندارد و اگر استبرا نکند و احتمال دهد ذرات منی در مجرا باقی بوده و همراه بول یا رطوبت دیگری خارج شده، باید دوباره غسل کند.
 

تبصره 2. برای زن‏ها استبراء از بول نیست و اگر رطوبتی ببینند و شک کنند پاک است یا نه، پاک می‏باشد و وضو و غسل او را هم باطل نمی‏کند.

 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 9835مطالب مرتبط