پایگاه مقاومت بسیج شهدا
 
یکشنبه 25 آذر 1397 -

رای به سایت :
152
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 119 محمد امین(ص) ›› پایگاه مقاومت بسیج شهدا
8
محبوب  
رای به خبر :
مصاحبه روز جهانی مسجد با فرمانده پایگاه شهداء
مصاحبه روز جهانی مسجد

مصاحبه روز جهانی مسجد با فرمانده پایگاه شهداء

مساجدی که اساس آنها بر پایه تقوا بنا شده باشد منشاء وحدت ، خیر ، برادری و انسجام جامعه اسلامی خواهد بود ، این کلام خداست .
calendar
تاریخ : 1396/06/08 - 16:48

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج شهدا   حوزه 119 محمد امین(ص)  ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر ،به مناسبت روز جهانی مساجد این بار به سراغ فرمانده پایگاه شهداء رفته و با ایشان مصاحبه ای در همین خصوص انجام دادیم  ؛

جناب جلیلیان به صورت اجمالی خود را معرفی نمایید؟

با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما برادران عزیز ؛ بنده مقداد جلیلیان 35 ساله هستم . دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و به کار آزاد مشغولم .

سوال: از چه زمانی با مسجد آشنا شدید؟

از دوران قبل از رفتن به مدرسه ابتدایی که در کرمانشاه بودیم و آن زمان هم ، زمان جنگ بود ، پدر و مادرم  هم بخاطر شرایط کاری و اوضاع و احوال ناشی از جنگ مشغول دفاع و من هم با خانواده گاهی اوقات جسته و گریخته راهی مسجد می شدم اما خاطراتی که از زمان حضور و انس گرفتن با مسجد دارم دقیقا اززمان ورودم به کلاس اول ابتدایی بود که به خاطر موقعیت کاری پدرم در استان مازندران و شهرستان ساری بودیم ، خاطرم هست اکثر شب ها موقع نماز مغرب و عشاء با پدر و همسایه ها به مسجد محل میرفتیم و نماز را به جماعت اقامه می کردیم ، گعده های بزرگان بعد از نماز به ما وقت کافی داد که با هم سن و سال های خود آشنا شده و مسجد بهترین وعدگاه ما برای دیدن دوستان باشد  و از انجا بود که من،  هم مکبر نماز شدم و هم اذان قبل از نماز را تلاوت می کردم .

خاطره جالبی از اولین باری که میکروفن را در مسجد گرفتم خدمتتان عرض کنم  ، کلاس اول ابتدایی بودم و شب قدر بود مسجد هم فوق العاده شلوغ ، کلی اصرار کردم که حتما ، من هم باید قرآن بخوانم  ، با اصرار زیاد من در نهایت میکروفن به من رسید، از شدت استرس زیاد سوره قدر را با اشتباه  زیاد خواندم و نکته اینجا بود که صدای بلند هم از بیرون مسجد پخش می شد ، این بود که ترس من کلا ریخته  شد و الان هم بعد از حدود 30 سال،  نه ترسی از میکروفن دارم و نه از جمعیت بالا ؛ که این را حقیقتا مدیون مسجد هستم و تا امروز در مراسمات مختلف نماز عید فطر، نماز شب های قدر، دعای کمیل، تعقیبات نماز، مجری برنامه و هر برنامه ای که باشد انجام وظیفه می کنم و اصلا نگرانی و ترسی از جمعیت زیاد ندارم.

سوال: جایگاه، ابعاد و اهمیت مساجد در جامعه چگونه باید باشد؟

در اهمیت جایگاه مساجد در اسلام همین بس که نزدیک به 30 آیه از آیات قرآن کریم به این کلمه به صورت عام یا خاص اشاره شده به عنوان مثال آیاتی که به صورت خاص به برخی مساجد نظیر : مسجد اصحاب کهف ، مسجد الاقصی  و مسجد الحرام که شامل احکام خاص آنهاست

البته مساجد دارای ابعاد گوناگونی در جامعه اسلامی هستند که می توان به مساجد به عنوان نخستین خانهی توحید و یکتا پرستی ( که در آیات به خانه خدا – مکه ؛ خانه ای عمومی و برای همه مردم که مایهی برکت و هدایت جهانیان است. -  اشاره شده ) ، خانه تقوا، کانون هدایت ، مرکز ظلم ستیزی ، محل تحکیم اخوت و برادری ، تجلی گاه برابری انسانها ، محل رشد ، اصلاح و تربیت انسان ، مامن وحدت و همبستگی   و ... اشاره کرد .

سوال: نقش و جایگاه مسجد در جهاد الی الله و جهاد نفس چیست؟

جهاد در راه خدا، یک فریضه بسیار مهم الهی‌ست که قرآن نیز در یکی از آیات سوره حج در خصوص جهاد و صیانت از جایگاه عبادتگاه ها می فرماید : و لولا دفع الله الناس بعضهم ببعض لهدمت صوامع و بیع و صلوات و مساجد یذکر فیها اسم الله کثیراً  این آیه به صراحت اعلام کرده که یکی از اهداف مهم جهاد صیانت و حفاظت از کیان مساجد و کنیسه ، صومعه و کلیساست و آن هم به این خاطر که نام خداوند در آن زیاد برده می شود .

همین مساجد از زمان صدر اسلام تا کنون بهترین مرکز جذب و سازماندهی مومنین برای جهاد الی الله بوده است و یقینا مقدمه جهاد الی الله ، جهاد با نفس است ، چرا که هدف جهاد قرب الی الله ، یعنی رسیدن به خود خدا ، غایت و نهایت جهاد همان عند ربهم یرزقون  است ، پس برای رسیدن به خدا باید از خود گذشت ، این از خود گذشتگی حاصل نخواهد شد مگر با تقوا ، نتیجه تقوا چیزی نیست جز اخلاص و این اخلاص و تقوا که ثمره ایمان کامل به خداوند است در مومن بالله متبلور خواهد شد، در روایات متعدد آمده است برای شناخت خداوند انسان باید به مقام " عرف نفسه " برسد یعنی خود شناسی مقدمه خداشناسی است .

خود شناسی حاصل نخواهد شد جز با تقوا الهی ، اخلاص و ایمان بالله ، و نهایت این شناخت نیز چیزی نیست جز جهاد الی الله و اجر جهاد نیز شهادت .

پس قرارگرفتن  در مسیر درست مسجد ، به شهادت تاریخ اسلام و قرآن چیزی نیست جز شهادت ، کدام مسجدی را سراغ دارید که شهیدی به انقلاب و اسلام تقدیم نکرده باشد . همین مسجد شهداء را نگاه کنید ، نزدیک به 20 شهید به کاروان شهدای انقلاب اسلامی تقدیم کرده است .

البته آیا اینکه در این زمان مساجد این شاخصه و توانایی و کارایی پرورش چنین نسلی را دارند یا نه جای بحث است ، همین بس که پرورش جوان انقلابی با بازبودن درب مساجد برای سه وعده کافی نیست و متاسفانه کاربری امروز اکثر مساجد همین برگزاری سه وعده نماز است .

 

شما به عنوان فرمانده بسیج ، نقش پایگاه های بسیج در مساجد را چگونه می دانید؟

با بررسی تاریخ انقلاب و نقش مساجد در شکل گیری هسته های اصلی انقلابیون ، برنامه ریزی راهپیمایها ، تجمعات ، سروشنگری و تبیین ایدئولوژی انقلاب و بسیاری دیگر از مسائل به این نتیجه مهم خواهیم رسید که به فرموده امام ؛ مساجد سنگرند ، حقیقتا هم مساجد ما سنگر بودند ، کمیته های انقلاب اسلامی ، پایگاه های بسیج همه و همه از دل همین مساجد با محوریت امام جماعت محل شکل گیری و راه اندازی می شد در دوران دفاع مقدس هم همینطور بود مساجد کانون اصلی جذب و اعزام بسیجیان ، پشتیبانی ، جمع آوری و ارسال هدایای مردمی به جبهه های حق علیه باطل بود .

کوتاه و گذرا بگویم ؛ روزگاری مساجد محوریت مسائل فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، مردم یاری و حتی امنیت و آسایش محلات

در یک جواب کوتاه ؛ خیر

بسیج در هر سازمان و ساختاری که باشد باید بازوی راست و مغز متفکر ان مجموعه باشد ، امروز در نظام  اسلامی ما شاهد حظور بسیج درهمه عرصه ها هستیم ؛ در بسیج دانش آموزی ، دانشجویی ، ادارات  ، عشایر ، روستایی ، مساجد و خلاصه اینکه در همه جا ، اعتقاد بنده بر این است که بسیج در هرجایی که هست با توجه به فراخور زمان و مکان باید مغز متفکر مجموعه و بازوی راست آن پیکره باشد ، درمسجد هم بسیج باید چشم ، گوش ، و بازوی توانمند امام جماعت باشد و خود را در درجه اول خادم امام جماعت و اهالی مسجد بداند و در گام بعد مشاور و مجری تصمیمات امام جماعت و اهالی محل ، این دو گام اصلا با هم منافاتی ندارد ، شاید بعضی ها احساس کنند که مگر میشود هم خادم بود و هم مشاور و مجری ، بله میشود ، این را انقلاب ثابت کرده است ، مصداق و نشانه واقعی این جمع ؛ خود شهداء هستند ، که به واسطه اخلاص و ایمان راسخشان با عزت نفس هم فرماندهی می کردند و هم خدمت گذاری ، مگر کم است در تاریخ دفاع مقدس فرماندهانی که در طول روز فرماندهی می کردند و در شب هنگام ، وقتی که رزمندگان خواب بودند ، بعد از مناجات شبانه و نماز شب ، لباس بسیجی ها می شستند ، پوتین های آنها را واکس می زدند .

یا همین صیاد دلها ، امیر ارتشی ، شهید صیاد شیرازی که در اوج قدرت و جایگاه لشگری خود ، حسینه محل را جارو میزد ، زیاد است از این مصادیق .

خلاصه کلام بسیجی وقتی می تواند در مسجد و محل منشاء تاثیر و خیر و برکت باشد که خود را در درجه اول خادم و خدمت گذار خانه خدا و خلق خدا بداند ؛ بسیج باید در محل برای دوستداران اسلام و انقلاب رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ  باشد و برای دشمنان ، معاندین نظام و اسلام و قرآن مظهر واقعی أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِر و چه زیبا فرمود خداوند متعال در همین آیه محمد [ص] پیامبر خداست و کسانى که با اویند بر کافران سختگیر و با همدیگر مهربانند آنان را در رکوع و سجود مى ‏بینى فضل و خشنودى خدا را خواستارند علامت [مشخصه] آنان بر اثر سجود در چهره ‏هایشان است این صفت ایشان است  تَرَاهُمْ رُکَّعًا سُجَّدًا یَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِیمَاهُمْ فِی وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ؛ خداوند متعال به اعتقاد من تکلیف بسیج و بسیجی را در مساجد مشخص کرده است .

بسیج مسجد باید محوریت محل در همه عرصه ها باشد و بدون تعارف ؛ باید اطمینان سلب شده و یا کم رنگ شده مردم از بسیج و مسجد را به این سنگر الهی باز گرداند .

و اما آخرین سوال ؛ خصوصیات مسجد تاثیر گذار از نظر شما ؟ 

بنده به دو آیه از قرآن در سوره توبه اشاره می کنم که به اعتقادم علت عدم تاثیر گذاری بسیاری از مساجد در بسیاری از مکان ها این است که بر خلاف تقوای الهی بنا شده است ، ساخت و بنیان مسجد هم مهم است ، نیت سازنده هم مهم است ، این ها چیزهایی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت ، خداوند می فرماید : 

وَالَّذِینَ اتَّخَذُوا مَسْجِدًا ضِرَارًا وَکُفْرًا وَتَفْرِیقًا بَیْنَ الْمُؤْمِنِینَ وَإِرْصَادًا لِمَنْ حَارَبَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ مِنْ قَبْلُ وَلَیَحْلِفُنَّ إِنْ أَرَدْنَا إِلَّا الْحُسْنَى وَاللَّهُ یَشْهَدُ إِنَّهُمْ لَکَاذِبُونَ و آنهایى که مسجدى اختیار کردند که مایه زیان و کفر و پراکندگى میان مؤمنان است و کمینگاهى است براى کسى که قبلا با خدا و پیامبر او به جنگ برخاسته بود و سخت‏ سوگند یاد مى کنند که جز نیکى قصدى نداشتیم ولی خدا گواهى مى‏ دهد که آنان قطعا دروغگو هستند.

به استناد این آیه از قرآن برخی از مساجد مایه کفر و زیان و نفاق بین مومنین هستند و این آیه فقط برای صدر اسلام نبوده است و هنور هم ما شاهد هستیم که چنین مساجدی وجود دارند و البته در آیه بعدی هم خداوند می فرماید : لَا تَقُمْ فِیهِ أَبَدًا لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى مِنْ أَوَّلِ یَوْمٍ أَحَقُّ أَنْ تَقُومَ فِیهِ فِیهِ رِجَالٌ یُحِبُّونَ أَنْ یَتَطَهَّرُوا وَاللَّهُ یُحِبُّ الْمُطَّهِّرِینَ هرگز در آن جا مایست چرا که مسجدى که از روز نخستین بر پایه تقوا بنا شده سزاوارتر است که در آن به نماز ایستى و در آن مردانى‏ اند که دوست دارند خود را پاک سازند و خدا کسانى را که خواهان پاکى‏ اند دوست مى دارد .

امیدوارم که ان شالله روزی برسد تمامی مساجد ما بر اساس تقوا الهی بنا شده و با عمران و آبادانی ظاهری و باطنی مرکز رشد و تعالی انسا ها باشند . 


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 14064مطالب مرتبط
Reply
no
0
yes
0
قرارگاه فضای مجازی ناحیه شهید باهنر
1396/06/08 - 18:41
باسلام؛
خبر شما در کانال تلگرام ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر منتشر شد.
آدرس کانال:
bahonar02
باتشکر از زحمات شما و به امید افزایش کمی و کیفی اخبار سایت شما