پایگاه مقاومت بسیج بقیه الله الاعظم (عج)
 
سه شنبه 30 بهمن 1397 -

رای به سایت :
100
محبوب
صفحه نخست ›› دین و اندیشه ›› حوزه 105 فتح الفتوح ›› پایگاه مقاومت بسیج بقیه الله الاعظم (عج)
2
محبوب  
رای به خبر :
مصاحبه با حجت الاسلام رنجبر
مصاحبه با حجت الاسلام رنجبر

مصاحبه خبرنگار کانون فضای مجازی پایگاه بقیه الله الاعظم (عج) به مناسبت ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) با حجت الاسلام رنجبر
calendar
تاریخ : 1394/08/03 - 06:25

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج بقیه الله الاعظم (عج)  حوزه 105 فتح الفتوح  ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر ،خبرنگار کانون فضای مجازی پایگاه بقیه الله الاعظم (عج) به مناسبت ایام سوگواری سید الشهدا امام حسین (ع) مصاحبه ای را با حجت الاسلام رنجبر سخنران دهه ی اول محرم - مسجد بقیه الله الاعظم(عج) - تهیه کرده است که در ادامه متن این مصاحبه را مطالعه مینمایید:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و عرض تسلیت به عنوان مقدمه از شما میخواهیم توضیحاتی کوتاه در مورد اهداف قیام امام حسین سلام‌الله علیه بفرمایید.

سلام علیکم و رحمة الله من هم به شما این ایام را تسلیت و تعزیت عرض میکنم
وجود مبارک حضرت در وصیتنامه‌ای که نوشتند هدف قیام خودشان را اینطور بیان فرمودند: «وَ إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِصْلاحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی، اُرِیدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهى عَنِ الْمُنْکَرِ، وَ اَسِیرَ بِسِیرَةِ جَدِّی وَ أَبِی عَلِىِّ بْنِ أَبِی طالِب » یعنی من هدفم این است که امر به معروف و نهی از منکر بکنم و روش حکومتی پدر و جدم را در جامعه پیاده بکنم.

هدف ما از زنده نگه داشتن واقعه ی کربلا و اقامه ی مراسم عزا چیست؟

هدف ما در درجه ی اول احترام به زحماتی است که ابا عبدالله علیه السلام و اهل بیت مکرمشان کشیدند تا اسلام زنده بماند،سالم بشود و سالم به دست ما برسد و در درجه ی دوم هدف ما بحث تربیتی و الگوپذیری این واقعه است چون کیفیت مبارزه و شهادت حضرت با دشمن قابل الگوبرداری است لذا حضرت اول نینوا وقتی که با جناب حر برخورد کردند بعد از نماز سخنرانی کردند و فرمودند:«  مَنْ رَأى سُلْطاناً جائِراً مُسْتَحِلاّ لِحُرُمِ اللهِ» یعنی هر کس سلطان جائر یا ستمگری  را ببیند که حرام خدا را حلال و حلال آن را حرام میکند باید عملی را که من انجام میدهم انجام بدهد، این نوع الگوپذیری برای بقیه‌ی ائمه علیهم سلام و صلوات الله نیست فقط برای اباعبدالله است.

در بعد جهانی این الگوپذیری چگونه نمود پیدا کرده است؟

در بعد جهانی تمام قیامها خصوصا قیامهایی که شیعیان از بعد از عاشورا انجام دادند مثل اصحاب توابین،قیام جناب مختار ثقفی و دیگران تا الان که عزیزان ما در فلسطین و لبنان در برابر رژیم جعلی اسرائیل مشغول جنگ هستند و همچنین مبارزات مردم یمن  و دیگر نقاط جهان یا هر جایی که صحبت از مبارزه با ظلم هست الگویشان اباعبدالله علیه السلام است.

آیا در مورد چگونگی اقامه ی مراسم عزاداری از طرف ائمه ی هدی سلام‌الله علیهم اجمعین روایاتی به ما رسیده است؟ در این مورد نیز توضیحاتی بیان فرمایید.

بله در روایات آمده است که ائمه علیهم سلام و صلوات الله فرمدند که مجالسی تشکیل بدهید،برای جد ما عزاداری کنید،اهداف و مناقب مارا بیان کنید،ظلمهایی که به ما شده است را ذکر کنید و برای مصائب جد ما گریه کنید.امام صادق علیه‌السلام فرموده اند که هر چشمی برای جد ما ابا‌عبدالله گریه کند آن چشم گریان وارد صحنه ی محشر نخواهد شد.

به عنوان سؤال آخر بفرمایید تهدیدها و فرصتهایی که در رابطه با این موضوع یعنی برگزاری مراسم عزاداری سید‌الشهدا علیه السلام  با آن روبه‌رو هستیم چیست؟

یکی از تهدیدها انحراف در نوع و روش برگزاری مراسم  است و همانطور که مقام معظم رهبری (در سخنرانیهای اخیرشان و همچنین سخنرانیهای گذشته )و امام رحمة‌الله علیه فرمودند عزاداریها باید به همان روش سنتی باقی بماند و عوض نشود.
این روش اگر عوض بشود مثلا به جای سینه زدن و تشکیل هئت عزاداری مردم جمع بشوند و شمع روشن کنند به نظر من این یک نوع انحراف است و یکی دیگر از تهدیدها انحراف در محتواست مثلا اگر مطالبی در عزاداریها گفته بشود که سند ندارد و صحیح نیست این هم تهدید حساب میشود.

فرصتها هم که بسیارند و یکی از بهترین فرصتها این است که انسان میتواند با اهل بیت ارتباط برقرار کند و در همین فضا است که انسان منقلب و زمینه ی تحول در او ایجاد میشود و موجب توبه‌ی واقعی میشود مانند اتفاقی که برای جناب حر افتاد که در این مجالس و هیئات ان‌شاء‌الله برای تمامی افراد امکان پیش آمدنش هست .

خیلی ممنون از شما برای توضیحات و وقتی که به ما دادید و امیدوارم همه‌ی ما در زمره ی پیروان واقعی آن حضرت قرار بگیریم.
من هم  متشکر و التماس دعا دارم.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 11377مطالب مرتبط