پایگاه مقاومت بسیج امام رضا(ع)
 
دوشنبه 01 مرداد 1397 -

رای به سایت :
340
محبوب
صفحه نخست ›› اقتصادی ›› حوزه 105 فتح الفتوح ›› پایگاه مقاومت بسیج امام رضا(ع)
9
محبوب  
رای به خبر :
مطالبه عمومی اقتصاد مقاومتی
مطالبه عمومی اقتصاد مقاومتی

یادداشت خبرنگار کانون فضای مجازی پایگاه امام رضا (ع) در خصوص اقتصاد مقاومتی با عنوان مطالبه عمومی اقتصاد مقاومتی
calendar
تاریخ : 1394/08/03 - 12:36

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج امام رضا (ع)  حوزه 105 فتح الفتوح  ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر ،شاید از زمان طرح کلید واژه اقتصاد مقاومتی در فرهنگ عمومی و خصوصاً گفتمان اقتصادی کشورمان مدت زمان زیادی گذشته باشد ، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) در بهمن ماه سال 1392 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند و از آن پس نیز مکرر در سخنرانی های خود به این مهم اشاره فرمودند و تحقق آن را برای اقتصاد کشور بسیار مهم برشمردند ؛ اما متأسفانه اقتصاد مقاومتی ، این نسخه شفا بخش اقتصاد کشور که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند سیاست های کلی آن محصول یک فکر جمعی است و تاکنون نیز هیچ شخصی حتی از مخالفین کشور و نظام سیاست های آن را زیر سؤال نبرده است جامه عمل به خود ندیده است و همین امر نیز سبب شد رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با نخبگان در هفته گذشته به این مضمون فرمودند از میزان پیشرفت اقتصاد مقاومتی در کشور خشنود نیستند.

هرچند چند ماه پیش از این دیدار حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) در دیدار با رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت جزئی ترین مسائل در خصوص عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی را جزء به جزء به اعضای دولت گوشزد فرمودند و حتی پیشنهاد تشکیل ستاد عملیاتی اقتصاد مقاومتی در دولت را بیان فرمودند اما با این وجود همچنان در این زمینه فعالیت چشم گیری صورت نگرفته است و همین امر نیز موجب نارضایتی رهبر انقلاب در این خصوص شده است.

مقام معظم رهبری هرچند خود ابلاغ کننده سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بوده اند اما در جریان دیدار با رئیس جمهور و هیئت دولت وظایف هر جزء از سازمان ها و وزارت خانه های اصلی دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را بیان فرمودند و به نوعی برای دولت نقشه راهی کامل و جامع برای تحقق اقتصاد مقاومتی ترسیم فرمودند ، نقشه راهی که در آن به نقش بانک مرکزی تا نقش وزارت جهاد کشاورزی و از نقش وزارت کار و رفاه تا نقش وزارت اقتصاد و صنایع در تحقق این برنامه جامع و کامل پرداخته شده بود ، با این وجود تاکنون در این خصوص حرکت کلیدی و قابل توجهی صورت نگرفته است و همین امر نیز سبب شده است رهبر انقلاب در یک دیدار عمومی اعلام نمایند از روند پیشرفت تحقق اقتصاد مقاومتی رضایت ندارند.

اما سؤال اساسی آن است که چرا رهبر معظم انقلاب در یک دیدار عمومی این مطلب را بیان فرمودند؟مگر عامه ملت ایران جز در زندگی شخصی خود می توانند در تحقق اقتصاد مقاومتی در سطح کلان کشور کمک شایانی نمایند؟مگر اقتصاد مقاومتی نباید به وسیله سه قوه مجریه ، مقننه و قضائیه با تعامل و همکاری کامل ، با همدلی و هم زبانی انجام شود و در این مسیر ملت نیز همراهی نمایند؟مگر نه آنکه رهبر انقلاب نیز بار ها بر همکاری سه قوه در این خصوص تأکید فرموده اند؟

آیا بهتر نبود رهبر انقلاب در جلسه ای خصوصی در جمع مسئولین مربوطه کشور این نکته را متذکر میشدند که از روند پیشرفت اقتصاد مقاومتی در کشور رضایت خاطر ندارند؟

باید در بیانات گذشته رهبر معظم انقلاب به دنبال پاسخ این پرسش بود ، امام خامنه ای (مدظله العالی) در دیدار خود با دانشجویان در بیستم تیر ماه سال جاری در خصوص مسئله آرمان خواهی فرمودند:

ممکن است کسی بگوید ما این آرمانها را چه‌جوری دنبال بکنیم؟ ما که در کشور اثری نداریم؛ یک عدّه مدیرانی هستند، دارند کار خودشان را میکنند، ما هم اینجا شعار میدهیم، حرف میزنیم. این اشتباه در فهم مسئله است؛ هرگز این‌جوری نیست. دانشجو تصمیم‌ساز است؛ دانشجو گفتمان‌ساز است. شما وقتی که یک آرمانی را دنبال میکنید، میگویید، تکرار میکنید و بجد پای آن می‌ایستید، این یک گفتمان در جامعه ایجاد میکند، این موجب تصمیم‌سازی میشود؛ زیدِ تصمیم‌گیر در فلان مرکز تصمیم‌گیریِ مدیریّت کشوری، وقتی که یک چیزی به‌عنوان یک گفتمان درآمد، مجبور میشود دنبال بکند. یک نمونه‌ی زنده‌اش همین گفتمان نهضت نرم‌افزاری و احیای حرکت علمی است که مطرح شد، تکرار شد، خوشبختانه استقبال شد و به‌عنوان یک گفتمان درآمد؛ حرکت جامعه براساس آن به‌وجود آمد؛ ده پانزده سال است که ما از لحاظ علمی داریم همین‌طور حرکت میکنیم و جلو میرویم. در همه‌ی زمینه‌ها همین‌جور است، دانشجو میتواند مؤثّر باشد.

شاید بتوان به این شکل جمع بندی کرد که یکی از دلایل عدم تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور که موجب عدم رضایت رهبر انقلاب نیز شده است عدم طرح این مهم به عنوان یک گفتمان و مطالبه عمومی در کشور باشد ،البته در تبلیغات رسانه ای و حتی در سخنان مسئولین کشور مکرر به مسئله اقتصاد مقاومتی پرداخته شده است اما این امور تاکنون باعث طرح مسئله اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مطالبه عمومی در کشور نشده است، اقشار مختلف مردم تحقق اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک مسئله مهم و حیاتی برای کشور از مسئولین مطالبه نمی کنند ، ممکن است این امر نیز به علت عدم آگاهی از تأثیر تحقق اقتصاد مقاومتی در بخش های گوناگون سیستم اقتصادی کشور و خصوصاً ارتقاء سطح معیشت مردم باشد که اگر این فرضیه صحیح باشد رسانه ها در آگاهی بخشی به مردم کم کاری و کوتاهی کرده اند.

از سوی دیگر نیز جریانی در کشور وجود دارد که حل مسائل و مشکلات داخلی کشور را به خارج پیوند زده است و این مسئله نیز خود مانعی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی است ، مسئله ای که رهبر معظم انقلاب صراحتاً بارها آن را رد و مکرر به نقش توان داخلی کشور در حل مشکلات تأکید فرموده اند و بیان کرده اند که امکان حل مشکلات کشور با اتکا به قدرت داخلی کشور و ظرفیت های موجود در کشور وجود دارد ، مسئله ای که امام خامنه ای (مدظله العالی) بارها به صورت های مختلف در سخنرانی های متعدد خود به آن پرداخته اند.

حتی مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فرمودند:

در زمینه‌های اقتصادی، چشمهای بینای مسئولین اقتصادی بایستی باز باشد و مواظب باشند که [دشمنان‌] نفوذ اقتصادی پیدا نکنند؛ چون نفوذ دشمن پایه‌ی اقتصادِ محکم را متزلزل میکند. آنجاهایی که نفوذ اقتصادی کردند، آنجاهایی که توانستند خودشان را بر اقتصاد کشورها و ملّتها مثل یک بختکی سوار بکنند، پدر آن کشورها درآمد. اینجا ده پانزده سال قبل از این، رئیس یکی از همین کشورهایی که جزو کشورهای پیشرفته‌ی منطقه‌ی ما بود، در سفری که به تهران داشت و پیش ما آمد به من گفت آقا ما به خاطر نفوذ اقتصادی در ظرف یک شب تبدیل شدیم به فقیر، به گدا؛ راست میگفت. فلان سرمایه‌دار، به‌خاطر فلان خصوصیّت اراده میکند این کشور را به زانو دربیاورد: سرمایه‌ی خودش را میکشد بیرون یا تصرّفاتی میکند که اقتصاد آن کشور به زانو دربیاید.

لذا بر این اساس اتکاء به ظرفیت های خارج از کشور برای حل مسائل و مشکلات اقتصادی کشور حتی اگر ممکن نیز باشد معقول نیست و یا حداقل با تحقق اقتصاد مقاومتی که توسط عالی ترین مقام کشور سیاست های کلی آن جهت اجرا ابلاغ شده است در تعارض جدی است ، زیرا به فرموده رهبر انقلاب نفوذ اقتصادی دشمن پایه اقتصاد محکم را متزلزل خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب حتی در نامه خود به رئیس جمهور در خصوص تأئید مصوبه شورای عالی امنیت ملی در مورد برجام فرمودند:

در خاتمه همان‌طور که در جلسات متعدد به آن جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده‌ام، رفع تحریم‌ها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه‌ جانبـه‌ی اقتصاد مقـاومتی میسر نخـواهد شـد. امیـد است که مراقبت شود که این مقصود با جدیت تمام دنبــال شود و بخصوص به تقویت تولید ملی توجه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشته شدن تحریم‌ها، به واردات بی‌رویه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.

لذا براساس آنچه نقل شد یکی از شرایط مهم تحقق اقتصاد مقاومتی مطالبه آن توسط عموم مردم کشور می باشد ، باید اقتصاد مقاومتی به عنوان یک مطالبه عمومی در کشور طرح شود تا مسئولین کشور نیز در راستای تحقق آن گام بردارند در غیر اینصورت چنانچه در حال حاضر بیش از دو سال از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی گذشته است و در این زمینه فعالیت جدی و اثر بخشی که رضایت رهبر انقلاب را نیز به دنبال داشته باشد انجام نشده است از این پس نیز فعالیت جدی و اثربخش در این راستا انجام نخواهد شد.

پس باید در راستای طرح اقتصاد مقاومتی به عنوان یک گفتمان عمومی و سپس تحقق کامل و جزء به جزء آن دولت و ملت با همدلی و هم زبانی با هدایت رهبر انقلاب گام برداند ، مسیری طولانی که باید هرچه سریع تر پیمایش آن آغاز شود و هر روز بلکه هر لحظه تأخیر در آغاز پیمایش این مسیر برای کشور یقیناً در ابعاد گوناگون خسارت هایی را به دنبال خواهد داشت چراکه در شرایط کنونی منطقه و جهان که تحولات حساس و اثر گذاری لحظه به لحظه رخ می دهد اگر کشوری با آرمان ها و اهداف جمهوری اسلامی ایران بخواهد در شمار کشور های برتر جهان در زمینه های گوناگون باشد و برای تحقق آرمان های خود فعالیت نماید نباید حتی لحظه ای را درنگ کند ، چراکه حتی یک لحظه درنگ در شرایط کنونی یعنی عقب افتادگی گسترده از سیر تحول و پیشرفت های جاری جهان و در شرایط کنونی برای پیشرفت کشور اقتصاد مقاومتی یک امر بسیار لازم  و کلیدی است.


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 8690


مطالب مرتبط