رای به سایت :
704
محبوب
ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر
چهارشنبه 29 اسفند 1397 -
مصاحبه

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین موسوی امام جماعت مسجدالنبی ص

پایگاه شهید سیادت مصاحبه ای با آقای موسوی امام جماعت محترم مسجد النبی ص به مناسبت روز جهانی مسجد برگزار کرد
calendar
تاریخ : 1396/06/04 - 21:09
3
محبوب  
رای به خبر :

به گزارش قسم از حوزه 124 اخلاص  ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر ،سی و یک مرداد ماه روز جهانی مساجد نام گزاری شده است. ضمن گرامیداشت این مسجد در خدمت حجت السلام و المسلمین موسوی امام جماعت محترم مسجد النبی ص هستیم.

ضمن تشکر از حضورتون  در این مصاحبه

  1. لطفا بفرمایید که برای ارج نهادن به جایگاه رفیع مساجد چه اقداماتی باید صورت گرفت؟

 بسم الله الرحمن الرحیم، خداوند ان شاءالله به همتون و هممون توفیق بدهد که اول مسجد شناس بشیم بعدا درمقابل مسجد آن چه که وظیفه ی شخصی و اجتماعی  داریم آن را بتوانیم انجام بدهیم. ما سعیمان بر این است که احیاء مسجد تنها با دیوارش را شاد کنم و... نیست.

قرآن کریم :" اِنَّمَا یَعمُرُ مَسَاجِدَ الله مَن آمَنَ بِاللهِ وَالیَومِ الآخِرِ" . این دو قیدی که در این آیه ی شریفه امران و احیاء مسجد آمده است.

هدفی معلوم و مقاصد دینی را در نظر گرفته است.وظیفه ی همه و بنده که اللخصوص یک پیش نماز مسجد هستیم این است که باید سعی کنیم نسل جوان را با مسجد آشنا بکنیم،آن هایی هم که از قدیم مسجدی بودند آن ها را هم به آنچه وظیفه ی مسجدی داشتند و دارند آگاه سازیم.این وظیفه ی همه است. آن وقت است که آیه محقق میشود، امرا و احیاء گری مسجد دو قیدی دارد که یکی ایمان به مبداء و دیگری ایمان به معاد. امیدورام ان شاءالله این توفیق نصیب همه به خصوص نصیب ما گردد.

 

  1. مسجد این بنای تاریخی در ایجاد وحدت و یکپارچگی جهان اسلام چه نقشی میتواند داشته باشد؟

هرچه داریم از بعد از ظهور اسلام در دوران بشر و انبیاء داریم.مسجد دل ها را به هم نزدیک میکند و قلب ها را نسبت به هم مهربان میکند،و اهداف را روشن میکند.وقتی که وحدت و هدف در جامعه جایگزین شد،مسلما مسجد خیلی کارها را میکند.چنان چه شما خودتون اگه اطلاع دارید و بودید در دوران انقلاب ما، برکات مسجد بود که  مردم یک وحدتی پیدا کرده بودند.یک اتحادی پیدا کردند و در سر تا سرایران زمین برکات مسجد روشن است.

 

  1. ویژه برنامه های مسجد نبی در هفته ی مساجد شامل چه برنامه ها و فعالیت هایی بوده،برای آشنایی جوانان و نوجوانان کشور با مقام بلند شهید و شهادت چه اقداماتی صورت گرفته است؟

مسجد نبی همیشه برنامه دارد،هیچ وقت مختص به یک هفته ی خاص نبوده. برنامه های مسجد: برنامه ی مرتب سه وقت نماز جماعت است،در طول هفته چهار شب جلسه ی تفسیر داریم که از چهارشب یک شب آن هفت صفحه قرآن تلاوت میشود. در طول روز قبل از آنکه قرآن بخوانند بنده پیام ها و آیه های مربوط به آن هفت صفحه را مطالعه میکنم و جمع بندی میکنم و در آخرشب برای عزیزان بیان میکنم.علاوه برآن در مسجد برنامه های نیایش شبانه داریم،صبح های جمعه دعای ندبه خوانده میشود.در ایام هفته هم بعد از نماز صبح دعای عهد و زیارت عاشورا خوانده میشود. و برای نسل جوان هم ارتباطاتی قرار دادیم. در کنار مسجد کتابخانه ای تاسیس شده است،زیرا نسل جوان به این سادگی جذب نمیشوند.مگر اینکه از لحاظ علمی تقویت شوند.یازده هزار دختر و پسر در کتابخنه ی مسجد عضو هستند.اکثر جوان هایی که در کتابخانه عضو شدند خداروشکر جذب مسجد هم شده اند.نسل دیگری هم که دانشجو هستند،به صورت گروهی هرشب در مسجد حضور دارند،همچنین شخصیت های علمی،مهندسان و یا دیگر جوانان در برنامه های مسجد شریک هستند و حضور دارند.

 

  1. یکی از سوالات ما هم از شما همین بود که در کتابخانه ی مسجد شاهد حضور چشم گیر دانش آموزان،دانشجویان و علاقه مندان به مطالعه هستیم، شما برا تقویت این حضور و ترغیب بیشتر جوانان برای استفاده از امکانات کتابخانه و افزایش سرانه ی مطالعه ی کشور چه تدبیری اندیشیده شده است؟

ما از سال 1380 این کتابخانه را تاسیس کردیم و متب مراقب کارها هستیم. من هم در دانشگاه تدریس میکردم هم در حوزه های علمیه برای آقایان.اما تشخیص دادم که تدریس رو کنار بگذارم و به کارهای مسجد و کتابخانه رسیدگی کنم.الحمدالله تا به امروز ضرری هم نکردم،حضور جوانان وقتم را پر کرد.سال های اول البته مشکلاتی وجود داشت مثلا دختر خانم ها که میخواستند عضو کتابخانه بشوند یکی از شرایط این بود که حجاب خود را رعایت کنن چون کتابخانه جنب مسجد است،عده ای قبول میکردند و عده ای قبول نمیکردند و مسئولین رو اذیت میکردند.

مرحوم نادری یکی از این مدیران معتقد و خدمتگزار بود.آن زمان بعضی ها مشکلات ایجاد میکردند که خوشبختانه من جلسه میگذاشتم و با آن هایی که مخالفت میکردن با مهربونی و دوستانه برخورد میکردم.

خداروشکرآنچه که در توانمان در رابطه با کتابخانه هست را انجام میدهیم.البته از نظر مکان در سختی قرار داریم و سه سال هم هست که هی تلاش میکنیم، سه تا سالن این کتابخانه لازم دارد.یک سالن برای مخزن کتاب،که حدود سی هزار جلد کتاب را ما مشخصاتش را در کامپیوتر وارد کردیم.همه ی گروه های سنی میتوانند از کتابخانه استفاده کنن،مخصوصا جوان ها یا نوجوانان و یا حتی گاهی خانم هایی که دبیر هستند یا نیاز به تحقیقات دارن میان از کتاب های این کتابخانه استفاده میکنند.

از نظر جا درسختی هستیم چون سالن ما یک سالن است که آن را به سه قسمت تقسیم کردیم،یک قسمت برای خواهران،یک قسمت برای برادران،و یک قسمت هم مخزن کتاب قرار دادیم.

امکاناتی هم در فکر داریم اعم از آسانسورزدن برای رفت و آمد بهتر بین طبقات،آسانسور در حال درست شدن است هنوز کامل نیست. بنده جز احیاء کتابخانه فعلاکاردیگری ندارم.که سعی میکنم وقتی کتابخانه کامل تمام شد خدماتی دیگر هم بتوانم ارائه بدهم تا عزیزان بتوانند بهره برداری بکنند.

 

  1. اگر توضیحی جدای این سوالاتی که ازتون شد داریدیا نکته ای هست که سوال نشده خودتون بفرمایید؟

پیامبراسلام (ص) می فرمایند :  کلکم راع و کلکم مسئول عن رعیته. این مسئولیت تنها به عهده ی یک نفر نیست که بگن پیشنماز این مسئولیت رو دارد.همه ی خواهران و برادران همه مسئولن.حتی الامکان هم باید همه تلاش بکنن،جلسات تدریسی برای خانم ها بیشتر از آقایون در این مسجد برگزار میگردد.دو گروه برای حافظان قرآن،اساتید.یک گروه برای جلسات عمومی،یک گروه برای تفسیر قرآن است.یک گروه برای روخوانی قرآن،گروهی دیگر برای نماز قضاء

که ما در هفته یک روز یک روحانی را دعوت کردیم تا بیاید و نماز قضاء برای آقایون و خانم ها بخواند.

وظیفه خیلی زیاد است،اما آنچه که باید دینمون را بتوانیم ادا کنیم در اینجا من معتقدم کم داریم.برای این که روز جهانی مسجد را ما برای جهان اثبات و برای همه اعلام کردیم، من روز جهانی در دوران قبلی به عنوان پیشنماز نمونه برای نمازگزاران از میان سه هزار پیشنماز حاضر در تهران انتخاب شدم و برای بنده ارزش قائل شدن بدست رئیس جمهور زمان به بنده هدیه دادند و تشویق کردند.

آنچه که از توانمان برمی آید را ما انجام میدهیم و سعی داریم کوتاهی نکنیم.شماهایی که جلسات دارین سعی کنید مطالبی یاد بدهید،فراتر از آنچه که فکر میکنید مطلب به دیگران بیاموزین.

حتی خانم هایی هستن که میان و میگن ما جلساتی داریم و من بهشون میگم هرچی کتاب لازم دارید من میتوانم تامین کنم،کتاب هم بهشون دادم بردن و خوندن و اتفاقا چند شب پیش برای من آوردند.گفتم من این کتاب ها را نداده بودم که پس بدین داده بودم که بدین بقیه خانم ها هم مطالعه کنند و همچنین شما خودتون هم بخونید.

در عصری قرار گرفته ایم که این همه شهید در راه دین داده ایم،بگیم که چه فرقی میکند در زمان طاغوت یا زمان انقلاب،خیلی فرق دارد.اگر خدای نکرده این انقلاب پیش نیامده بود،دیگر این امکانات،این مساجد برای ما نمیتوانست پاسخگو باشد.امیدوارم شماها هم خودتون رو موظف بدانید به عنوان خدمتگزار اسلامی و انسانی به خواهران جوان به خصوص آن هایی که در مسئله ی حجاب  اشتباهاتی دارند،تلینات پلیدی از ناحیه رضاخان به ایران آمد،بیچارگی ها ایجاد کرد،آن ها را باید از ذهن نسل جوان خارج کرد و تعلیم و تربیت داد.

خیلی ممنونم و مچکر که زحمت کشیدین.

تشکر و سپاس از اینکه دعوت ما رو برای مصاحبه پذیرفتین.

موسوی خبرنگار پایگاه بسیج شهید سیادت


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 17369
فایزه حسین پور


tags
   خبر قسم        خبر قسم        مصاحبه قسم        حوزه 124 اخلاص        منطقه 2        محله زنجان        پایگاه شهید سیادت        مصاحبه روز جهانی مسجد 96                                    





مطالب مرتبط
Reply
no
0
yes
0
قرارگاه فضای مجازی ناحیه شهید باهنر
1396/06/07 - 19:05
باسلام؛
خبر شما در کانال تلگرام ناحیه مقاومت بسیج شهید باهنر منتشر شد.
آدرس کانال:
bahonar02
باتشکر از زحمات شما و به امید افزایش کمی و کیفی اخبار سایت شما

Reply
no
0
yes
0
کوثر رضایی
1396/06/11 - 05:27
خدا به علمای اسلام توفیق بده